Rodzicielstwo

Zabawa jest ważna!

Nasze dzieci codziennie spędzają na zabawie długie godziny. Angażują się i zatracają bez reszty w wymyślonych historiach, mówią głosami ich bohaterow i przestrzegają stworzonych przez siebie zasad. My, dorosli często postrzegamy zabawę jako coś mało istotnego. Tymczasem w kwestii zabaw dzieci wcale nie mamy do czynienia z błahą sprawą. Zabawa jest dla dzieci kluczowa. Bez zabawy, nie ma mowy o prawidłowym rozwoju. Czemu służy zabawa? I dlaczego jest ważna? Zapraszam do lektury!

Kupując kolejny produkt w wyimaginowanym sklepie swojego dziecka poczułeś znudzenie? Nie Ty jeden! Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość! Twoje poświęcenie zaprocentuje! Dzieci rozwijają się poprzez zabawę, każda kupiona przez Ciebie niewidzialna pietruszka czy marchewka świadczą o tym, że Twoje dziecko się uczy. W jego głowie trwa analiza, a ono samo ćwiczy, aby kiedyś użyć nabyte umiejętności w prawdziwym życiu. I nie chodzi tutaj o to, że będzie umiało zrobić zakupy, choć to też ważne, ale podczas tej zabawy uczy się między innymi tego jak funkcjonuje społeczeństwo, dzieli przedmioty na kategorie oraz uczy się liczyć.

Zabawa może przybierać dowolną formę, co daje jej nieograniczone możliwości. Wszechstronnie rozwija kompetencje i umiejętności, a do jej osiągnięć możemy zaliczyć:

  1. Naukę zasad panujących na świecie oraz ról społecznych. Wiedza o otaczającym nas świecie jest nabyta, nie wrodzona. Od pierwszych chwil życia poprzez obserwację uczymy się jak to wszystko działa i dlaczego akurat tak. Zabawa jest swoistym poligonem, dziecko może „na sucho” próbować i odgrywać różne role.
  2. Rozwijanie myślenia abstrakcyjnego. Dziecko potrafi bawić się używając wyobraźni, dystansując się do obecnej sytuacji. Tworzy wtedy fikcyjną sytuację i potrafi odróżnić ją od rzeczywistości. Może na przykład bawić się bez zabawek lub zastępując je innymi przedmiotami.
  3. Rozwijanie kreatywności i pomysłowości. Zabawa pozwala dzieciom na realizację swoich pomysłów. W ten sposób dzieci rozwijają swoją autonomię oraz czują, że mają wpływ na otoczenie oraz swoje postępowanie.
  4. Kontrolę emocji.W zabawie dziecko wyraża siebie i swoje emocje, co z kolei pomaga mu w ich zrozumieniu. Świadomość własnych emocji jest bardzo ważna, ponieważ pozwala dziecku na kontrolowanie ich. I co znaczące z dla rodzica, z praktycznego punktu widzenia, dzięki temu wybuchy wściekłości, płacz i histeria pojawiają się znacznie rzadziej, bo dziecko uczy się radzić sobie z własnymi odczuciami. #parentinggoals 😉
  5. Naukę współpracy. Interakcje do jakich dochodzi w sytuacji zabawy pozwalają na socjalizację dziecka oraz uczą je zasad pracy w grupie. Zabawa w grupie wymaga od dziecka liczenia się ze zdaniem innych, kompromisu, a także rozwiązywania konfliktów.
  6. Lepszą koordynację i precyzję. Za zabawą idzie nie tylko rozwój intelektualny, ale również rozwój fizyczny. Nie zapominajmy o zabawach ruchowych, którym z chęcią oddają się nasze dzieci. Aktywność fizyczna poprawia ich koordynację oraz precyzję. A także pomaga utrzymać prawidłową wagę, nawet po kilku ustępstwach w kwestii słodyczy.

Jako, że zabawa przynosi tyle korzyści, cieszmy się z każdej chwili, którą dzieci na nią poświęcają. Dajmy im na nią czas i przestrzeń, a także niezbędna do tego swobodę. Nie kontrolujmy przesadnie. Sami świetnie sobie poradzą!

Możemy za to wspierać rozwój dziecka proponując mu nowe pomysły oraz uczestnicząc w zabawach jego autorstwa. Zachecajmy najmłodszych do zabawy, aktywności i interakcji z grupami rówieśniczymi. A także inspirujmy ich.

Droga do prawidłowego rozwoju prowadzi właśnie przez zabawę!

Bawmy się!

Bibliografia:

Brzezińska, A. I., Bątkowski, M., Kaczmarska, D., Włodarczyk, A., Zamęcka, N. (2011). O roli zabawy w przygotowaniu
dziecka do dorosłego życia. Wychowanie w Przedszkolu, 10, 5-13.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s