Bawmy się!

5 Zabaw ćwiczących pamięć i spostrzegawczość

Pamiętasz, mamusiu? Słyszę to pytanie codziennie. Odkąd Olo nauczył się opowiadać historie, każdą z nich tak rozpoczyna. A Ty? Pamietasz, mamusiu? Pamiętasz, tatusiu? Babciu, dziadku, ciociu lub wujku? Jak tam z Waszą pamięcią? Gotowi? Zaraz ją trochę rozruszamy. 🙂

1. Kolorowe kredki

  • Rekwizyty: kredki
  • Wiek: 2+

Rozłóż kredki na stole. Na początku dla ułatwienia możesz ułożyć z nich kształt, np. trójkąt, kwadrat, domek. Poproś dziecko, aby zapamiętało układ kredek i zamknęło oczy. Następnie przestaw jedną kredkę i poproś dziecko, aby po otwarciu oczu wskazało kredkę, która zmieniła położenie. Możesz dowolnie zwiększać i zmniejszać ilość kredek oraz zmieniać układy, aby dopasować poziom trudności zabawy do wieku i preferencji dziecka.

2. Brakująca zabawka

  • Rekwizyty: kilka zabawek, mogą być te leżące na środku salonu 😉
  • Wiek: 2+

Usiądźcie naprzeciwko siebie, a pośrodku umieść kilka zabawek, najlepiej zacząć 3, tak, aby nie było ich za dużo, ani za mało. Poproś dziecko, aby przez chwilę przyjrzało się zabawkom. Poproś je o zamknięcie oczu i schowaj za plecami jedną z zabawek. Zadaniem dziecka jest zgadnięcie co znajduje się za Twoimi plecami. Możecie również zamienić się rolami. Mój syn woli być stroną chowającą. To zadanie też rozwija pamięć, ponieważ musi zapamiętać zabawkę, którą schował.

Za łatwo? Możecie podkręcić poziom trudności. Wziąć takie same klocki różnego koloru, kilka podobnych resoraków lub włączyć do zabawy wiecej zabawek.

3. Łańcuszek słów

  • Rekwizyty: piłka
  • Wiek: 3+

Ta zabawa jest dosyć trudna, może być zbyt trudna dla niektórych trzylatkow, więc jeśli Twoje dziecko nie rozumie zasad, nie radzi sobie, denerwuje się lub nie jest nią zainteresowane poczekaj, aż będzie na nią gotowe. Mój 2,5 letni syn radzi sobie, ale bawimy sie w bardzo, bardzo uproszczoną wersję. A i tak czasami „kotek” zaplącze się między warzywa, a „dwa” między kolory.

Usiądźcie obok siebie. Waszym zadaniem jest mówienie rzeczy z tej samej kategorii, np. warzywa, kolory, zwierzęta, tak aby się nie powtarzały. Mówcie naprzemiennie i rzucajcie do siebie piłką, mówi osoba, która ma obecnie piłkę. Z młodszymi dziećmi możecie z przymrużeniem oka potraktować zasadę o niepowtarzaniu się słów. I koniecznie pochwalcie ich za każde słowo! To dla nich nie lada osiągnięcie!

4. Powtarzanie rytmu

  • Wiek: 3+

Usiądź z dzieckiem. Wyklaszcz rytm, po czym poproś dziecko, aby go powtórzyło. Zacznij od najprostszych rytmów, wystarczą 2-3 klaśnięcia. Jeśli dziecko dobrze sobie radzi, możesz zwiększyć trudność. Nastepnie, możecie zamienić się rolami, teraz Ty naśladuj rytm, który wyklaszcze dziecko.

5. Znajdź coś…

  • Wiek: 2,5+

Aby bawić się w tą zabawę dziecko musi znać kolory lub kształty. W przypadku mojego Olka, o ile z kształtami poszło nam nieźle, opanowanie kolorów sprawiło nam więcej trudności i dopiero od niedawna mamy tę umiejętność w swoim portfolio. 😉 Z tego powodu wiek dziecka oceniłam na powyżej 2,5.

Zadaniem dziecka jest jak najszybsze znalezienie przedmiotu o danym kolorze lub kształcie. Możesz powiedzieć: znajdź coś zielonego, a zadaniem dziecka będzie znalezienie zielonego przedmiotu. Możesz również powiedzieć: znajdź coś kwadratowego, a wtedy dziecko powinno znaleźć coś w tym kształcie. Na wyższym poziomie trudności możesz naprzemiennie prosić o znalezienie przedmiotu o danym kolorze i kształcie.

I jak? Główki pracują? Świetna robota! To teraz ruszajcie na podbój świata!

Dzięki za uwagę!

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, naciśnij przycisk polubienia poniżej. Możesz też udostępnić wpis jeśli chcesz, żeby inni też mogli dobrze się bawić. A co! Niech idzie w świat!

1 myśl w temacie “5 Zabaw ćwiczących pamięć i spostrzegawczość”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s