Bawmy się!

5 zabaw dla dzieci w wieku 12-18 miesięcy

Kilka dni temu poprosiłam Was o wyzwanie. Chciałam dla Was stworzyć wpis „na zamówienie”. Asia poprosiła mnie, żebym zaproponowała zabawy dla jej 15-miesięcznej córeczki. Wyzwanie okazało się trudniejsze niż przewidywałam. Wiek 12-18 miesięcy to czas gdzieś pomiędzy moimi dziećmi. Nie pamiętałam już w co bawiłam się z moim synem, kiedy był w takim wieku, a z córką nie doszlismy jeszcze do takich zabaw.

Rozpoczęłam więc prace archeologiczne, aby w odmętach dysku mojego komputera odnaleźć zdjęcia z tamtego okresu. Poniżej propozycje zabaw, w które bawiliśmy się niecałe półtora roku i miliony zdjęć temu. 😉

1. Tunele

Z kanapy, kocy, krzeseł, kołder, poduszek. Z czego się tylko dało robiliśmy tunele i tory przeszkód. W tym wieku dzieci są bardzo ruchliwe, a rozwój fizyczny postępuje w tempie ekspresowym. Tunele i tory przeszkód wymagają podjęcia różnych aktywności takich jak czołganie się lub schylanie, dlatego są dla dzieci atrakcyjne.

Taki tor przeszkód wzbudza w dziecku ciekawość, jest czymś nowym, a jednak w znajomym otoczeniu. Zachęca do poznawania i daje poczucie bezpieczeństwa. Ta zabawa może pomóc dziecku chętniej podejmować się eksplorowania nowych miejsc oraz czuć się mniej nieswojo w nieznanym otoczeniu.

Pobudza także kreatywność, ponieważ pokazuje wykorzystanie znanych rzeczy w zupełnie inny sposób.

2. Dopasowywanie koloru

Mój syn miał problem z nauczeniem się nazw kolorów. Kiedy pytało się go jaki to kolor mówił ten, który pierwszy przyszedł mu do głowy. Nie miał za to problemu z pogrupowaniem zabawek, zazwyczaj aut, według koloru.

Jako, że kolory by problematyczne pracowaliśmy nad nimi robiąc zbiory. Sortowalismy zabawki według koloru. W jednym miejscu stały czerwone, w innym niebieskie itd.

Jeśli chodzi o kolory, to od dłuższego czasu jest już bardzo dobrze, ale ciężko ocenić czy przyczyniła się do tego ta zabawa. Jedno jest pewne, świetnie się podczas niej bawiliśmy!

3. Naśladowanie zwierząt

To był hit w naszym domu! Z naszego domu dobiegały dźwięki całego inwentarza, zwierząt domowych i dzikich! Jak w prawdziwym zoo. I to takim połączonym z farmą. 😉

Po co dźwięki zwierząt? Pomagają w nauce mówienia oraz pomagają w panowaniu nad własnym głosem. Poza tym jest to bardzo zabawne. 🙂

Nie poprzestawaliśmy na dźwiękach, które wydają zwierzęta, ale też naśladowaliśmy ich ruchy. Ta zabawa z kolei pomaga w koordynacji i przy okazji męczy trochę maluchy, co też nie jest bez znaczenia. 😉

4. Budowanie wieży

Dzieci w tym wieku bardzo lubią budować i burzyć wieże (z naciskiem na burzyć).

Możecie użyć do tego klocków, ale nie jest to konieczne. Świetnie nadają się do tego również rolki papieru toaletowego. Jeśli mieszkacie w bloku to sąsiedzi będą Wam wdzięczni za użycie tej drugiej opcji.

5. Zabawa światłem

Mając 12-18 miesięcy mój syn był w ciągłym ruchu. A ta zabawa zatrzymała go w miejscu na dłuższy czas.

Zgaście światło, włączcie latarkę w telefonie i ułóżcie tak, aby latarka skierowana była do góry. Na latarce postawcie butelkę wody. Od czasu do czasu poruszacie butelką, choć zapewne nie będzie to konieczne bo Wasze dziecko dopilnuje tego by woda w butelce nie przestała się ruszać. 😉

Światło z latarki przechodząc przez wodę stworzy na ścianach piękne, ruchome wzory. Proste, szybkie i zajmujące. 😉

Jeśli spodobały się Wam te zabawy, to dajcie znak klikając ‚Polubienie’, komentując lub klikając ‚Lubię to!’ na stronie Bawidomek na Facebooku.

Możecie również udostępnić wpis jeśli chcielibyście się nim z kimś podzielić. To dziecinnie proste! Wystarczy kliknąć w jedną z ikonek poniżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s