Bawmy się!

5 zabaw za które kochamy drewniane klocki

Na pewno wiele razy byliście w sklepie z zabawkami. Już od wejścia atakują nas kolory i dźwięki. Każda zabawka szeroko się do nas uśmiecha namawiając abyśmy właśnie ją wybrali. Świecą, mówią, błyszczą, grają. Są duże, małe, różnokolorowe, jednobarwne, głośne i ciche. Ciężko zdecydować się co kupić.

A ja tu o drewnianych klockach? Serio? No serio! Bo drewniane klocki są super! A zaraz opowiem Wam o tym za co je kochamy i jak się nimi bawimy.

1. Sortowanie, sortowanie

Tak, tak znowu sortowanie. Sortujemy według kształtu lub według koloru lub raz tak, raz tak.

Dlaczego sortowanie jest takie ważne? Podczas tej czynności dziecko uczy się analogii i podobieństw. A także rozwija logiczne myślenie. Ten klocek jest taki sam, a tamten jest inny. Ten pasuje do schematu, a tamten nie.

2. Nazywanie kształtów

Klocki świetnie nadają się do nauki kształtów. Pokazujemy kształt dziecku i go nazywamy. A później prosimy aby ono go nazwało.

Pobawcie się też w sklep w kształtami. Ta zabawa połączy odgrywanie ról, naukę kształtów oraz naukę liczenia. To ja poproszę trzy serduszka. 😉

3. Rozróżnianie wielkości

Niby rzecz oczywista, a jednak warto nad nią popracować. Porównywanie dwóch rzeczy pod względem wielkości jest ważne w rozwoju dziecka, ponieważ ćwiczy percepcję wzrokową.

Weź dwa klocki różniące się między sobą wielkością, mogą być tego samego kształtu, lecz nie jest to konieczne. Zapytaj dziecko, który z nich jest większy, a który mniejszy. Pozwól dziecku zadać takie pytanie również Tobie.

4. Układanie ciągów

Ułóż ciąg rytmiczny wymyślając sekwencję, w której ułożone będą klocki. Dopasuj ilość elementów do możliwości dziecka. My narazie pracujemy z dwoma elementami, kiedy zrobi się zbyt łatwo, podkręcimy trochę trudność dodając kolejny.

Poproś dziecko, aby dołożyło kolejny element lub budowało razem z Tobą. Możesz też zabrać jeden z elementów ze środka i poprosić dziecko, aby „naprawiło” ciąg.

5. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej

Weź dwa klocki i zapytaj dziecko co powstanie kiedy je połączycie. Pokaż dziecku jak dwa klocki tworzą nowy kształt. Nasze hity to dwa półkola łączące się w koło oraz dwa mosty, które po złączeniu tworzą w środku koło. W zależności od kształtów w zestawie klocków możecie sami odkryć, co powstanie po złączeniu różnych elementów.

To jak? Zachęciliśmy Was do zabawy klockami?

Zastanawiacie się gdzie znaleźć fajne klocki? Koniecznie rzućcie okiem na ofertę klocków tutaj.

Jeśli spodobały się Wam te zabawy, to dajcie znak klikając ‚Polubienie’, komentując lub klikając ‚Lubię to!’ na stronie Bawidomek na Facebooku.

Możecie również udostępnić wpis jeśli chcielibyście się nim z kimś podzielić. To dziecinnie proste! Wystarczy kliknąć w jedną z ikonek poniżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s