Rodzicielstwo

Jak pomóc dziecku w nauce mówienia?

Ostatnio jedna mama zapytała mnie czy znajdzie u mnie na blogu pomysły na to, aby zachęcić dziecko do mówienia. Wtedy nie było tutaj takiego materiału, dlatego postanowiłam podjąć się tego wyzwania i napisać tekst o tym jak można pomóc dziecku w nauce mówienia.

Nie mam co prawda wiele doświadczenia w zachęcaniu do mówienia, bo mojemu 2,5 letniemu synowi od świtu do nocy buzia prawie się nie zamyka. Wiem za to co sprawia, że z ust mojego dziecka wypływa jeszcze więcej słów. 😉

Przed Wami 5 rad jak zachęcić dziecko do mówienia:

1. Poczytaj

Książki moich dzieci są bardzo zniszczone, a mnie bardzo to cieszy. Są zniszczone od czytania, oglądania, przewracania kartek, dlatego, że często do nich sięgamy. Łatwo ocenić, które są ulubione. 😉

Książki to ogromna pomoc w nauce mówienia. Dziecko nie tylko słucha czytanego tekstu, ale także może rozmawiać o tym co widzi na obrazku, pytać, kończyć zdania lub znajdować przedmioty.

W naszym domu na topie są również książki, w których w ogóle nie ma tekstu. Jest za to dużo obrazków, dzięki którym można samemu opowiadać historię. W książce jest kilka postaci, których przygody narysowane są na kolejnych stronach. To co ja uwielbiam w tych książkach to pewność siebie i poczucie samodzielności jakie dają dziecku. Tutaj dorosły nie ma przewagi jaką jest umiejętność czytania. Dziecko nie potrzebuje Twojej pomocy, a co więcej samo może „przeczytać” bajkę Tobie lub rodzeństwu. Wiem, że na rynku jest wiele propozycji tego typu, ale ja z czystym sercem mogę polecić nasze ulubione Miasteczko Mamoko oraz Dawno temu w Mamoko.

2. Posłuchaj, porozmawiaj

Dziecko nie będzie chciało mówić jeśli nie będzie wysłuchane. Słuchaj swojego dziecka, rozmawiaj z nim, zainteresuj się tym co do Ciebie mówi. Nawet jeśli narazie komunikuje się w swoim własnym języku lub przekazuje informacje gestami. Nie zmuszaj do mówienia, pokazuj, że nawet taka komunikacja jest skuteczna, a wtedy dziecko otworzy się również na inne sposoby komunikowania.

Rozwój dzieci jest niesamowity, każdego dnia nas czymś zaskakują. Z każdą chwilą analizują otaczający ich świat i uczą się go. Mają nam tyle do przekazania. Wszystko jest dla nich nowe i niesamowite. Potrafią fascynować się śmieciarką lub robakiem. Kto z nas zatrzymał się kiedyś z własnej woli, żeby pooglądać śmieciarkę? Albo przyjrzeć się robakowi? Właśnie dlatego w komunikacji z dziećmi często pojawiają się przeszkody. Nasz sposób pojmowania świata, nasze zainteresowania bardzo się różnią. Dzieci zauważają to, co dla nas jest nieistotne i żywo się tym interesują. A my, dorośli często nie zwracamy uwagi na to co do nas mówią, bo nie jest to najciekawsza rozmowa jaką prowadziliśmy. Gdzieś pod nosem zamruczymy tylko mhm, powiemy acha, nie słuchając nawet tego co chce przekazać nam dziecko. A ono widzi, że go nie słuchasz, czuje, że dla Ciebie to co mówi nie jest ciekawe.

Jak to rozwiązać?

Dziecko nie zacznie nagle mówić o rzeczach, które Ciebie interesują. To Ty musisz wykonać pracę! Zniżyć się do jego poziomu. Dziecko opowiada Ci o swoim resoraku, który właśnie miał wypadek albo opowiada Ci historię o tym jak małpy zamieszkały w Twoim domu? Zainteresuj się, posłuchaj, zapytaj co się wtedy stało, co było dalej. Dla Twojego dziecka to bardzo ważne.

Rozmowa z dzieckiem pozwoli Ci je poznać i wejść do jego świata. A jemu da pewność, że jest ważne, a to co mówi ma dla Ciebie znaczenie.

Spójrz na dziecko jak na małego człowieka, też ma swoje zdanie, swoje pragnienia, zainteresowania. Zapytaj co myśli o tym czy o tamtym, jaki jest jego ulubiony kolor, co lubi robić, co fajnego się dzisiaj wydarzyło. I słuchaj… Tak jak słuchasz, kiedy rozmawiasz z dorosłym. I rozmawiaj tak jak rozmawiasz z dorosłym. Bez zbędnych zdrobnień, nie ignorując pytań i nie zbywając rozmówcy.

3. Mówienie w zabawie

Czy bawicie się w zabawie w dubbing? Podkładacie głos zabawkom? To świetna zabawa!

Ja lubię się zamieniać rolami xe swoim synem. On jest mamą misiem, a ja synkiem. Tym razem to ja jemu daje popalić. 😉 A z jego ust słyszę moje słowa. Tłumaczy wszystko małemu Misiowi moimi słowami. To bardzo zabawne, ale i pouczające. Zwróćcie uwagę, wszystko co mówimy do dzieci zostaje przez nich zapamiętane i przyswojone jako wzór. W tej sytuacji mówi się to, a w innej tamto. Biorą nasze słowa za pewnik. A to ogromna odpowiedzialność!

Wracając do zabawy. Rozmawiajcie głosami zabawek. Twórzcie różne sytuacje, aby pokazać zachowania i sposób w jaki komunikują się postacie.

Niekoniecznie potrzebujecie do tego zabawek. Zapraszamy Was do zabawy w pająki! Tak, tak. W pająki! Wasze dłonie będą pająkami. Muszą poruszać się w charakterystyczny dla pająków sposób, mogą być trochę niegrzeczne, jak to pająki, i będą ze sobą rozmawiać! Czego to już pająki z nami nie przeżyły! Jeździły na resorakach, grały w piłkę nożną kamieniem…

Dodatkowo ta zabawa rozwija również wyobraźnię oraz motorykę małą (bo pająki chodząc, ćwiczą paluszki).

Kolejną z zalet tej zabawy jest to, że możecie się bawić wszędzie! Nawet kiedy nie macie ze sobą zabawek! Staniecie w korku – pająki. Oczekiwanie na wizytę lekarską się przedłuża – pająki!

U nas w domu nawet kiedy wkoło pełno zabawek, często pada pytanie: pobawimy się w pająki?

4. Wieczorne podsumowanie

Czy u Was w domu też dzieci mają najwięcej do powiedzenia kiedy trzeba iść spać?

Ja pozwalam mojemu synowi się wygadać. Co więcej, ciągnę go wtedy za język i przeprowadzam z nim wywiad. Co najbardziej mu się dzisiaj podobało? A co mu się nie podobało? Co mu najbardziej smakowało? Co robił? Co się wydarzyło?

Robimy swoiste podsumowanie dnia tuż przed jego zakończeniem. Mam wtedy czas tylko dla syna. Mogę go z uwagą wysłuchać, a on nie musi się mną z nikim dzielić (jego siostra już śpi). Uwielbiam te nasze pogaduchy. Olek często mnie wtedy zaskakuje tym ile już wie i jak potrafi się komunikować.

Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie mówi, rozmawiaj z nim podsuwając propozycje: Byliśmy dzisiaj na spacerze, prawda? Podobało Ci się? Smakował Ci obiadek? Tak, żeby mogło w prosty sposób odpowiedzieć, mówiąc: tak, nie lub nawet kiwając głową. Już wkrótce samo opowie Ci przebieg swojego dnia.

5. Komunikacja

Po co nam mówienie? Po to żeby się komunikować i funkcjonować w społeczeństwie. Pokaż dziecku jak Ty używasz mowy. Włącz go do codziennych zajęć. Chodź z dzieckiem na zakupy. Porozmawiaj z sąsiadką. Pokaż mu, że mówienie jest fajne i użyteczne.

Ja chodziłam z moim synem na zakupy. Kupowaliśmy wspólnie warzywa, mięso, pieczywo. A z czasem ja byłam tylko od płacenia, bo syn sam przychodził i prosił o to co mieliśmy kupić. A później to już nawet od płacenia nie byłam tylko od podawania karty… 😉

Mój dwulatek potrafi sam zrobić zakupy. Mówi: Dzień dobry, poproszę… dziękuje, do widzenia. Pełna profeska! Widzi, że za słowami idą czyny. To co mówi, daje efekt. Ktoś go rozumie, odpowiada mu, pyta go o coś, a to dodatkowo motywuje, aby mówić więcej.

W domu również możecie w zabawie odtwarzać różne sytuacje. Pobawcie się w sklep, stację paliw, przedszkole, mechanika, lekarza, kawkę z koleżanką. To pomoże dzieciom zrozumieć jak wygląda komunikacja w różnych sytuacjach. Pomoże zrozumieć kontekst i da pewność siebie, pokazując, że do Pani w sklepie mówimy: dzień dobry, a do koleżanki: cześć.

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale należy pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów należy szukać pomocy u specjalisty. W przypadku problemów z mową warto skonsultować się z laryngologiem oraz logopedą. Pamiętajcie, że ani jeden ani drugi, nie przeprowadzi od razu operacji na otwartym sercu, tylko zrobi badania, aby wykluczyć potencjalne przeszkody w rozwoju mowy. Jestem zdania, że zawsze warto udać się do specjalisty o jeden raz za dużo niż o jeden za mało!

To jak? Pogadamy?

Jeśli spodobały się Wam nasze sposoby na pomoc w rozwoju mowy, to dajcie znak klikając ‚Polubienie’, komentując lub klikając ‚Lubię to!’ na stronie Bawidomek na Facebooku.

Możecie również udostępnić wpis jeśli chcielibyście się nim z kimś podzielić. To dziecinnie proste! Wystarczy kliknąć w jedną z ikonek poniżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s