Rodzicielstwo

Co najbardziej wspiera rozwój dziecka?

Mój prawie trzylatek (bo do urodzin zostało już tylko 8 dni) umie liczyć do dziesięciu po angielsku i po polsku (no czasami coś mu się pomiesza, ale zazwyczaj mu wychodzi). Zna też kilka literek i cyferek. Ostatnio przejeżdżając koło sklepu z materiałami budowlanymi z dumą rozpoznał O i B. Zna kolory, układa układanki, wieże z klocków, jest kreatywny… I długo mogłabym tutaj wymieniać jego sukcesy i moje powody do dumy, ale… to wszystko jest niczym przy tym, co naprawdę jest najważniejsze w jego rozwoju. Czymś co sprawia, że z każdym dniem podziwiam kolejne osiągnięcia. To totalny lifehack w wychowaniu dzieci!

W rozwoju dzieci w tym wieku ani nauka, ani zabawa, żadne zajęcia, ani nic innego nie jest w stanie tak stymulować rozwoju dziecka tak jak SAMODZIELNOŚĆ.

To z samodzielności mojego syna jestem najbardziej dumna!

Cieszy mnie kiedy sam korzysta z toalety, je, bawi się, ubiera, robi sobie kanapkę, a także pomaga w domowych obowiązkach. Mimo, że na początku nie było łatwo.

Jak samodzielność dziecka wygląda w praktyce? Wiąże się ze sprzątaniem, tłumaczeniem, przypominaniem i duuuużą porcją cierpliwości. No i nie można zapomnieć o sprzątaniu. I jeszcze delikatnym stresie i nutce napięcia. A i jeszcze sprzątanie. Ważne jest też zaufanie i wybaczanie błędów iiii last but not least: sprzątanie.

samodzielnie umyte ręce = wycieranie podłogi w łazience

samodzielnie zrobiona kanapka = tłuste plamy

samodzielnie zjedzona zupa = w 50% przypadków zmiana ubrania (często łącznie ze skarpetkami)

itd.

Czy warto?

Oczywiście, że TAK! Początki są trudne, ale korzyści płynące z samodzielności są ogromne! Z czasem dziecko nauczy się nowych czynności i będzie przy nich robiło o wiele mniej bałaganu. A Wy będziecie mieli więcej czasu dla siebie oraz na to żeby podziwiać jego sukcesy.

Co daje dziecku samodzielność ?

 • uczy je funkcjonowania w życiu codziennym
 • daje pewność siebie
 • kształtuje nawyki
 • wspiera rozwój
 • uczy podejmowania decyzji
 • daje dziecku autonomię
 • pokazuje zaufanie ze strony rodziców
 • uczy odpowiedzialności
 • pozwala naprawiać popełnione błędy
 • podnosi samoocenę
 • ćwiczy koordynację, zręczność oraz logiczne myślenie

Dzieci nie trzeba przekonywać do samodzielności. To rodzice mają opory, bo się pobrudzi, coś zniszczy, narobi bałaganu, jest jeszcze za mały, nie umie… Samodzielność dziecka wymaga od rodzica dużo pracy i cierpliwości. Sam ubrałby dziecko w kilka chwil a tak trzeba tłumaczyć, cierpliwie czekać, nie popędzać i tak w kółko. To nie jest łatwe, ale za to przyniesie efekty w przyszłości. Nie od razu Rzym zbudowano, dziecko powoli musi nauczyć się wielu czynności. Nie jest to łatwa ścieżka, ale warto!

Jak pomóc dziecku być samodzielnym? Oto moja złota 10-tka zasad, którymi kieruję się u siebie w domu:

 1. Pozwól dziecku samodzielnie podejmować decyzje. Możesz zacząć od pytania dziecka o to co chciałoby zjeść na śniadanie lub kolacje. Dobrym pomysłem jest też pozwalanie dziecku na wybór pomiędzy dwiema opcjami np.: chcesz założyć niebieską czy czerwoną koszulkę? Takie małe decyzje pokazują dziecku, że jest ważne, a jego zdanie się liczy. Dziecko czuje, że może decydować o sobie.
 2. Wierz w swoje dziecko! Zachęcaj do pomocy, chwal, mów, że da sobie radę. Nigdy nie mów: jeszcze tego nie umiesz, jesteś za mały/a jeśli czynność nie zagraża bezpieczeństwu. Tłumacz, dlaczego pewne czynności może wykonywać jedynie dorosły, bo jesteś za mały/a to żaden argument! Nie można dotykać kuchenki, bo jest gorąca i można się poparzyć, a nożem można się skaleczyć.
 3. Pozwól dziecku na błędy. Nie wymagaj perfekcji! Na to jeszcze długo poczekasz. Ważne, aby czynności były wykonane samodzielnie lub z małą pomocą. Chwal każdy, nawet najmniejszy sukces i nie zwracaj uwagi na to jak niedoskonała była do niego droga. Trening czyni mistrza, a jeśli dziecko się zrazi, będzie się bało popełniania błędów lub porażki i nie będzie chciało podejmować kolejnych wyzwań.
 4. Pozwalaj mu naprawiać swoje błędy. Rozlało wodę niosąc szklankę? Nie złość się, nie rób tego za nie następnym razem, tylko daj mu ścierkę lub mopa i poproś, aby powycierało podłogę. Tak, i tak będzie trzeba poprawić, ale to nie jest tutaj najważniejsze. Liczy się to, że dziecko starało się naprawić swój błąd, wzięło odpowiedzialność za swoje czyny.
 5. Bądź w pobliżu i zapewnij dziecko o tym, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc! Czasami wystarczy, że będziesz w pobliżu i powiesz, że dobrze mu idzie, przypomnisz co było dalej lub podpowiesz jak coś zrobić. Czasami trzeba przypomnieć dziecku np. by umyło ręce po skorzystaniu z toalety, ale z czasem wejdzie mu to w nawyk.
 6. Podążaj za dzieckiem i obserwuj je. Poznaj motywy jego działań, zapytaj dlaczego zrobiło własnie tak, dlaczego podjęło taką decyzję. A także nie zmuszaj do wykonywania czynności na które nie ma ochoty.
 7. Nie wywieraj presji. Porzuć swoje oczekiwania. Każde dziecko rozwija się inaczej, zaakceptuj to i pozwól mu na to. Czasami nietypowy rozwój wymaga zasięgnięcia opinii specjalistów, jednakże często dziecko musi mierzyć się z oczekiwaniami rodziców oraz porównywaniem z innymi. Dziecko to mały człowiek, a ludzie różnią się od siebie, pamiętajmy o tym!
 8. Słuchaj dziecka i otwórz się na to co do Ciebie mówi. Posłuchaj go i podążaj za jego potrzebami. Zawsze robiło coś samodzielnie, a dzisiaj chce żebyś mu pomógł? Zrób to, nie będzie to krok wstecz. Może właśnie dzisiaj potrzebuje Twojej pomocy. Kieruj się jego potrzebami, a nie tym czego Ty byś chciał!
 9. Naucz dziecko samodzielnego organizowania sobie czasu. Pozwól mu na swobodną zabawę, pozwól bawić się zabawkami tak jak chce, a nie tak jak Ty tego oczekujesz. Kreatywne sposoby na zabawę są przyjemnymi ćwiczeniami wyobraźni. A Ty dzięki temu zdobędziesz wolną chwilę.
 10. Bądź przykładem. Dzieci nie uczą się wyłącznie poprzez słuchanie tego co do nich mówisz, większość informacji dociera zupełnie innym kanałem. Jesteś pod obserwacją, przez 24h. I to Twoje zachowanie jest dla nich wzorem. Jeśli chcesz żeby Twoje dziecko coś robiło to zacznij od siebie, zmień swoje nawyki, pokaż jak powinno się zachowywać.

To jak pozwalamy naszym dzieciom na samodzielność i patrzymy jak świat płonie? No trochę przesadziłam, ale lepiej miejmy w pogotowiu ścierkę bo na pewno trzeba będzie posprzątać. 😉

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, daj znak klikając ‚Polubienie’, komentując lub klikając ‚Lubię to!’ na stronie Bawidomek na Facebooku.

Możecie również udostępnić wpis jeśli chcielibyście się nim z kimś podzielić. To dziecinnie proste! Wystarczy kliknąć w jedną z ikonek poniżej.