Bawmy się!

7 zabaw sznurkiem

Zabawki nie muszą być bardzo zaawansowane, żeby zapewniać świetną zabawę i wspierać rozwój naszych dzieci. W domach mamy miliony przedmiotów, które mogą stać się świetną zabawką, czasami potrzeba tylko odrobiny wyobraźni. Szczególnie teraz, kiedy spędzamy dużo czasu w domu i zabawki zaczynają nudzić się dzieciom. My uciekamy przed nudą szukając nowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku i tak dzisiaj na warsztat bierzemy… sznurek! A właściwie sznurówkę, bo z nią lepiej nam się pracowało.

  1. Nawlekanie na sznurek

Ta zabawa jest banalnie prosta, chodzi w niej o to, żeby dziecko ćwiczyło sprawność palców nawlekając przedmioty na sznurek lub sznurówkę. Można nawlekać koraliki lub co tylko chcemy. My zdecydowaliśmy się na nawlekanie pociętych, różnokolorowych rurek do napojów.

  • Związałam ze sobą dwie sznurówki, tak, aby przecinały się w połowie
  • Pocięłam 4 rurki w różnych kolorach na kawałki o długości około 1 cm
  • Wysypałam kawałki rurek i wymieszałam je
  • Poprosiłam dziecko, aby na każdy odcinek sznurka (sznurówki) nawlekło inny kolor

Można również na końcu sznurka zawiązać węzeł i zacząć nawlekać według klucza, np. żółty, niebieski, różowy, i poprosić dziecko, aby kontynuowało.

Chwila ciszy gwarantowana!

2. Przewlekanie sznurka

W papierowym talerzyku lub karce papieru zrób kilka otworów. Na końcu sznurka zrób węzeł. Poproś dziecko, aby przewlekło sznurek przez wszystkie otwory. Prosta zabawa, ale mojemu synowi bardzo przypadła do gustu.

3. Zabawkowy bohater

W tej zabawie dziecko zostaje superbohaterem, a Ty złoczyńcą. Oplącz zabawkę sznurkiem robiąc kilka węzłów. Teraz do akcji, wkracza on – superbohater i uwalnia zabawkę! Rozwiązywanie węzłów wcale nie jest takie łatwe! Dlatego świetnie ćwiczy małe rączki.

4. Układanie kształtów

Za pomocą sznurka można ułożyć wiele kształtów. U nas oczywiście nie obyło się bez auta, ale układaliśmy także kwadraty, trójkąty i koła. Ta zabawa rozwija wyobraźnię i kreatywność zarówno dziecka jak i rodzica. Rozejrzyjcie się wokół siebie i stwórzcie coś niezwykłego z całkiem zwykłych przedmiotów!

5. Układanie min

Z dwóch zakrętek od słoików zrobiliśmy oczy, a sznurek był ustami naszego stworka. W ten sposób pracowaliśmy nad emocjami oraz rozruszaliśmy trochę aparat mowy. Zadawałam mojemu synowi pytania, np. jak czuje się kiedy dostaje prezent. On w odpowiedzi układał sznurek tak, aby ukazać tę emocję na twarzy naszego stworka. Następnie próbowaliśmy zrobić taką samą minę jak stworek. To naprawdę super zabawa. A miny mamy i taty śmieszą najbardziej! 😉

6. Sznurkowe literki

Rosnące zainteresowanie literkami wykorzystaliśmy w zabawie sznurkiem.

Na kilku karteczkach napisałam literki, które można ułożyć ze sznurka, np. S, L, J, I. Karteczki obróciłam tak, aby nie było widać co jest na nich napisane. Losowaliśmy karteczki pojednyczo i układaliśmy sznurek tak, aby powstała odpowiednia literka.

7. Rozwiązywanie węzłów

Do magików nam daleko, u nas niestety węzły rozwiązywane były tradycyjną metodą, a nie jednym pociągnięciem. Może nie było show, było za to maksymalne skupienie i ciężka praca dla paluszków.

Chcecie bawić się tak jak my? Wystarczy zawiązać na sznurku kilka węzłów i poprosić dziecko, aby je rozwiązało. U nas wyzwanie zostało podjęte natychmiastowo i mój syn z pełnym zaangażowaniem przystąpił do pracy.

Jak podobały się Wam nasze zabawy? Szukacie sznurka? A może już wyciągacie sznurówkę z butów?

Mam nadzieję, że będziecie bawić się równie dobrze jak my! 🙂

Jeśli spodobały się Wam te zabawy, to dajcie znak klikając ‚Polubienie’, komentując lub klikając ‚Lubię to!’ na stronie Bawidomek na Facebooku.

Możecie również udostępnić wpis jeśli chcielibyście się nim z kimś podzielić. To dziecinnie proste! Wystarczy kliknąć w jedną z ikonek poniżej.