Bawmy się!

6 fajnych zabaw, do których wystarczy tylko papier

Bardzo lubię pokazywać moim dzieciom, że dzięki kreatywności możemy zmieniać zwykłe przedmioty we wspaniałe zabawki. Często staram się pokazać Wam, że nie potrzeba wymyślnych zabawek, żeby świetnie się bawić i wspierać rozwój swoich dzieci. Jednak tym razem byłam zaskoczona tym jaki efekt udało mi się uzyskać. Ponad godzina ciszy i skupienia w przypadku 3 latka i 1,5 roczniaka to niemal niemożliwe… a to wszystko wyłącznie dzięki kilku kartkom papieru i nożyczkom!

Zabawy, które Wam przedstawię to kwintesencja prostoty i minimalizmu, z dużą dawką dobrej zabawy oraz rozwoju. Dlaczego? Zabawy te ćwiczą kluczowe umiejętności dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także aktywizują obydwie półkule mózgowe. Ciekawi? Zapraszam!

  1. Co z tego ułożysz?

To zabawa, która pochłonęła moje dzieci na dobre pół godziny. Dlaczego warto się w nią pobawić? Oprócz tego, że sprawia mnóstwo frajdy, dodatkowo pobudza wyobraźnię i wspiera kreatywność oraz myślenie abstrakcyjne.

  • Z kilku kartek wytnij różne kształty: koła, kwadraty, trójkąty, trapezy.
  • Rozłóż kształty na ziemi.
  • Poproś dziecko, aby spróbowało coś z nich ułożyć.

U nas powstały między innymi samochód, ciężarówka, kwiatek, domek oraz wieżowiec. Możesz bawić się razem z dzieckiem, ja jednak zdecydowałam obserwować zabawę z daleka, aby dać swoim dzieciom przestrzeń do własnych kreacji.

2. Układamy według kształtu

Rozsypane na ziemi kształty z poprzedniej zabawy poukładaliśmy ze względu na kształt. Koła układaliśmy w jednym miejscu, kwadraty w innym, itd.

W tej zabawie dziecko pracuje nad kategoryzacją. Obserwuje kształty, szuka cech wspólnych i włącza kształt do odpowiedniego zbioru. Takie ćwiczenie wspiera naukę reguł panujących w świecie oraz wspomaga naukę mówienia i logiczne myślenie.

3. Układamy ciągi

W tej zabawie ponownie użyłam wcześniej przygotowanych kształtów. Tym razem wykorzystałam je do stworzenia rytmicznych ciągów z powtarzających się elementów. Tak naprawdę bawiąc się w ten sposób dziecko musi znaleźć regułę, według której ułożone są kształty, a następnie zastosować ją. To świetne ćwiczenie dla małych bystrzaków!

  • Ułóż kształty według wymyślonego, powtarzającego się schematu. Np. kwadrat, koło, trójkąt, kwadrat, koło, trójkąt, itd.
  • Dopasuj ilość elementów do możliwości dziecka.
  • Poproś aby dziecko dołożyło odpowiedni element lub kontynuowało układanie ciągu.

4. Papierowa układanka

Tutaj kończy się żywot papierowych kształtów, które zmieniają się w papierowe układanki! Kiedy zainteresowanie kształtami spadło, pocięłam je na kilka części lub na pół, tak aby stosunkowo łatwo można było je ułożyć. Dzięki temu dzieci na nowo zainteresowały się zabawą i od razu zabrały za układanie.

5. Cięcie po śladzie

Teraz to dzieci przejmują pałeczkę. Jedyną rzeczą, którą zrobiłam było narysowanie na kartce linii: fali, zygzaka i prostej oraz wręczenie maluchom nożyczek dla dzieci. Ich zadaniem było przecięcie kartki po narysowanych śladach. Precyzja – 60% (przy dobrych wiatrach), zaangażowanie – przynajmniej 200%.

6. Od najmniejszego do największego

Przecięłam kartkę tak, aby stworzyć kilka prostokątów w różnych rozmiarach. Poprosiłam dziecko, aby ułożyło je w porządku od największego do najmniejszego. Dzięki temu mali myśliciele uczą się rozróżniać wielkość przedmiotów. U mojego 3 latka określenie największego i najmniejszego poszło jak z płatka, ale środkowa część wymagała chwili zastanowienia.

Mam nadzieję, że spodobały się Wam nasze zabawy i niebawem sami się w nie pobawicie! A może podzielicie się z nami swoimi pomysłami?

Dajcie znak co myślicie o naszych zabawach klikając ‚Polubienie’, komentując lub klikając ‚Lubię to!’ na stronie Bawidomek na Facebooku.

Możecie również udostępnić wpis jeśli chcielibyście się nim z kimś podzielić. To dziecinnie proste! Wystarczy kliknąć w jedną z ikonek poniżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s