Bawmy się!, Nasze zabawki

7 zabaw układanką lewopółkulową „Kolorowe jajka”

Bardzo lubię proste zabawki! Im prostsza zabawka tym więcej możliwości zabawy i więcej przestrzeni na kreatywność! Dlatego ostatnio moje serce zdobył nasz nowy nabytek – układanka lewopółkulowa – kolorowe jajka. Gdy tylko dotarła do nas wyczekiwana paczuszka – moje dzieciaki od razu zabrały się za odkrywanie.

W skład zestawu wchodzi:

  • 6 jajek i 6 podstawek w różnych kolorach
  • 4 wzory
  • 1 wzór do samodzielnego ułożenia – kartka i elementy przyczepiane na rzep

Zawsze kiedy moje dzieci dostają nową zabawkę, daję im chwilę sam na sam, żeby sami spróbowali wymyśleć jak się nią bawić, dopiero później wyjaśniam o co w niej chodzi, jeśli jest taka potrzeba. Dlatego dopiero po pierwszych, nieco chaotycznych, zabawach wykrystalizowało się kilka, które zagościły u nas na dłużej i to właśnie nimi chcemy się z Wami podzielić.

1. Układanie według koloru

To najprostsza zabawa i najbardziej intuicyjna. Moja dwulatka od razu zabrała się za układanie jajek tak, aby kolorem pasowały do podstawek. Na tym etapie rozwoju to znakomita zabawa, która pozwala ćwiczyć szukanie cech wspólnych przedmiotów. Ta umiejętność jest bardzo ważna, ponieważ uczy logicznego myślenia oraz odgrywa istotną rolę w rozwoju mowy u dzieci.

2. Układanie według wzoru

Do zestawu dołączone zostały 4 wzory według których można układać jajka. Zabawa polega na wybraniu lub wylosowaniu jednego ze wzorów i ułożeniu według niego jajek i podstawek. Ta zabawa jest klasycznym użyciem układanek lewopółkulowych.

Dlaczego warto bawić się układankami lewopółkulowymi?

Układanki lewopółkulowe wspierają naukę mowy i pisania, a także funkcje intelektualne poprzez stymulacje lewej półkuli. To ona odpowiada za znajdowanie relacji i analizowanie.

3. Układanie według własnego wzoru

Dzięki dołączonemu pustemu wzorowi oraz elementom przyczepianym na rzep, dziecko może samodzielnie ułożyć wzór, a następnie ułożyć według niego jajka i podstawki.

4. Co się tu zmieniło?

Aby bawić się w tę zabawę ułóż jajka i podstawki w dowolnym ustawieniu. Daj dziecku chwilę na zapamiętanie układu. Po tym czasie poproś dziecko o zamknięcie oczu i przestaw któryś z elementów. Zadaniem dziecka jest przywrócenie elementów do pierwotnego ustawienia.

5. Którego jajka brakuje?

W tej zabawie znowu poćwiczymy pamięć. Wybierz 3 lub 4 jajka i ułóż je w rzędzie. Poproś dziecko, aby zamknęło oczy i zabierz jedno z jajek. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie jakiego koloru było jajko, które zostało zabrane.

6. Zamień dwa

Teraz trzeba będzie pokombinować… Ustaw jajka w dowolnym ułożeniu. Cała zabawa polega na ułożeniu jajek tak, żeby kolor jajka i podstawki się zgadzał. Trudność polega na tym, że należy zrobić to jedynie zamieniając ze sobą miejscami dwa spośród jajek. Można wykonać dowolną liczbę ruchów, ale w każdym ruchu należy wybrać dwa jajka i zamienić je ze sobą miejscami.

7. Układanie wieży

Mój syn nie byłby sobą gdyby nie sprawdził czy z czegoś da radę ułożyć wieżę, najlepiej jak najwyższą wieżę. Potwierdzamy, da się! Udało się nam ułożyć piękną, kolorową, mimo, że trochę dziwaczną wieżę. Układanie wież z różnych przedmiotów, szczególnie jeśli chcemy, aby nie zburzyła się po kilku sekundach, wymaga precyzji. Taka zabawa to nie tylko ćwiczenie dla rączek i nauka o równowadze. W przypadku dzieci, którym ciężko usiedzieć w miejscu, to też lekcja cierpliwości! Z tego też powodu bardzo cieszy mnie kiedy mój syn, który jest w ciągłym ruchu, usiądzie na chwilę, aby zbudować wieżę. 🙂

Gdzie kupić tę układankę? Zajrzyjcie tutaj: https://www.isani.pl/

Mam nadzieję, że spodobały się Wam nasze zabawy i niebawem sami się w nie pobawicie! A może podzielicie się z nami swoimi pomysłami?

Dajcie znak co myślicie o naszych zabawach klikając ‚Polubienie’, komentując lub klikając ‚Lubię to!’ na stronie Bawidomek na Facebooku.

Możecie również udostępnić wpis jeśli chcielibyście się nim z kimś podzielić. To dziecinnie proste! Wystarczy kliknąć w jedną z ikonek poniżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s